Deratizace Dezinfekce Dezinsekce

O štěnicích

Podezření na přítomnost štěnic a důkaz

První podezření vzniká po ranním probuzení, kdy na kůži nacházíte svědivé červené skvrny nebo pupeny. To samo ještě k důkazu přítomnosti štěnic nestačí. Je nutné vyloučit např. pobodání jiným hmyzem (komáry) nebo alergii. Bodnutí není cítit, protože ve slinách štěnice jsou znecitlivující látky.

Rozhodující je najít parazita samotného, což velmi často není snadné ani pro odborného pracovníka. Štěnice je 5 -7 mm dlouhá, plochá, bez křídel, červenohnědá, po napití nachová. Je velmi odolná, vydrží měsíce hladovět.

Podle trusu, hnědočervené tečky na posteli či na stěnách, rozpouští se ve vodě.

Nález vajíček nebo svlečené kůže nymf – vývojového stádia štěnice.

Boj proti štěnicím

Je velmi obtížný z mnoha příčin. Např. je to jejich skrytý život, rezistence vůči insekticidům. Zničit štěnice vlastními silami je téměř nemožné. V domácnosti běžně užívané prostředky proti hmyzu nejsou dostatečně účinné. Není jednoduché vypátrat všechny úkryty štěnic, odborní pracovníci znají všechny možnosti, při pátrání po hmyzu musí postupovat systematicky a radikálně, vyhledat všechna ohniska. Je to podstatný zásah do běhu domácnosti nebo budov. Zásah se musí jednou opakovat a je dosti náročný.

Proto je nutné pozvat k asanaci specializovanou firmu se zkušeným pracovníkem.

Odborná firma

Provede důkladnou prohlídku postiženého bytu nebo objektu, vyhodnotí situaci a naplánuje celý postup asanace. Je to proces skutečně velmi složitý, vyžadující vaši velkou trpělivost a ochotu spolupracovat. Odborný pracovník vám vše vysvětlí a poučí o postupu. Jednoduché řešení není možné, avšak asanátor pracuje se vší ohleduplností. Podle místní situace zvolí vhodné insekticidy, resp. jejich kombinaci, aby se překonala event. rezistence hmyzu.

________________________________________________________________________________________________________

Popis štěnice

 

Tělo ploché, délka 4-6 mm, šířka 3-4 mm, barva červenohnědá, po nasátí purpurová.

Samička klade 100-200 vajíček, z nich se líhnou nymfy podobné dospělcům i tím, že sají krev.

Celý vývoj trvá podle teploty asi 2 měsíce.

Paraziti sají krev na člověku, ale i na jiných savcích nebo ptácích, které podle pachu a tepla nacházejí v noci, přes den se ukrývají v nejrůznějších úkrytech – v postelích, rámech obrazů, za tapetami. V nich se také šíří při stěhování, prodeji starého nábytku atp. Pomáhá jim to, že měsíce vydrží bez příjmu potravy.